راهنمای خرید تصفیه آب

تصفیه آب

 

تصفیه آب

تصفیه آب

 

 

چرا باید آب را تصفیه کنیم؟

امروزه با توجه به اینکه آلاینده های محیطی رشد فزاینده ای داشته اند و همچنین رشد جمعیت کشور و تولید زباله و آلاینده های مختلف و همچنین عدم تکافوی نیروی انسانی و بودجه دولتی و نهایتا کمبود بارندگی همگی دست به دست هم داده اند تا نگرانیهای ما در خصوص عنصر آب و کیفیت آن افزایش یابد و عوامل دیگری مانند برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی آب و عدم توانایی ومدیریت و کنترل آبهای جاری و آبهای حاصل از بارندگی و در آخر قدیمی بودن سیتمهای آبرسانی شهری و عدم نوسازی آنها باعث شود تا خانواده های ایرانی نسبت به مسعله آب و کیفیت آن بسیار نگران باشند. و اگر با دید علمی و واقع بیبانه ای به این مسعله نگاه کنیم متوجه میشویم که این نگرانی بیمورد نیست.

شاید بتوان گفت آسانترین و مطمعن ترین  روش برای حل این مشکل تولید آب آشامیدنی مورد نیاز خود در منزل و در جلوی چشم خودمان باشد که از اعتماد و اطمینان بیشتری برخوردار میباشد. که این روش توسط دستگاهای تصفیه آب خانگی استاندارد که از سیستم تصفیه آب بروش اسمز معکوس R.O استفاده میکنند بسادگی امکان پذیر میباشد.

البته عده ای هم زیاد خود را به زحمت نمی اندازند و با خرید آبهای معدنی بسته بندی شده  در ظاهر خیال خود را راحت کرده اند ولی باید اشاره کرد که استفاده از آبهای بسته بندی شده علاوه بر اینکه هزینه ای سنگین برای شما دارد از نظر سلامت و اطمینان دارای اشکالات متعددی میباشد که واضح ترین آن تقلبهای فراوانی است که بواسطه عدم نظارت صحیح  از جانب مراجع مسئول صورت میگیرد و لذا بعضا افراد سواستفاده گر آبهای معمولی و بدون کیفیت را با یک بسته بندی شیک با قیمت گزافی بفروش میرسانند.

نکته دیگر در مورد آبهای بسته بندی شده درجه سختی بالایی این نوع آبها بدلیل املاح اضافه شده میباشد که برای بدن انسان از نظر سلامت مضر میباشد و بعضا عدم کنترل صحیح استفاده از املاح افزودنی باعث بیماریهای محتلف مانند ناراحتی های کلیوی میگردد.

نکات مهم درباره خرید تصفیه آب

پس از تمام مقدمه چینیهای ذکر شده به این نتیجه میرسیم که بهترین و مطمعنترین روش داشتن یک آب با کیفیت و مطمعن خرید و نصب یکی از دستگاهای تصفیه آب خانگی میباشد.

ولی با تمام این نکات گفته شده امروزه بدلیل عدم نظارت صحیح در بازار و سودجویی افراد سواستفاده گر و همچنین عدم داشتن اطلاعات کافی خریداران این نوع کالا و دادن اطلاعات غلط جهت سودجویی بیشتر شاهد هستیم که مردم برای خرید این نوع کالا دچار سردرگمی هستند و بعضا با یک خرید بد و اشتباه  علاوه بر ضرر و زیان مادی به سلامت خود و اعضای خانواده خود هم لطمه وارد میکنند.

یکی از مهمترین نکاتی که باید برای خرید یک دستگاه تصفیه آب در نظر داشت استاندارد بودن آن میباشد که خریدار باید از آن مطمعن باشد.حال شاید بپرسید چگونه؟

در جواب باید گفت: امروزه دستگاهای موجود در بازار یا تولید داخل هستند و یا اینکه وارداتی هستند.

اگر دستگاه مورد نظر تولید داخل میباشد باید حواس خود را خیلی بیشتر جمع کنیم که کلاه سرمان نرود و باید از شرکت سازنده آن گواهی های استاندارد مربوطه را بخواهیم  و اینکه آیا مجوز بهداشتی لازمه را دارد یا خیر؟ و نوع فیلترهای بکار رفته باید بدقت مورد بررسی قرار گیرد و نباید فقط به تبلیعات فروشنده توجه کرد.

امروزه متاسفانه شاهدیم در بازار این کالا عده ای سودجو با وارد کردن قطعات و لوازم بی کیفیت  اقدام به مونتاژ وتولید این کالا با برندهای خودساخته میکنند و با تبلیغات دروغین براحتی در بازار بفروش میرسانند .

حالت دوم خرید دستگاهای وارداتی میباشد که از اعتماد بیشتری برخوردارند و اگر این کالا دارای برند خوشنامی باشد که دارای قدمت باشد و بقولا امتحان خود را پس داده باشد دیگر جای نگرانی نمیباشد. پیشینه یک کالا در بازار بسیار مهم میباشد و میتواند به ما در شناختن آن کمک کند.

یکی دیگر از مزایای دستگاهای وارداتی کنترل کردن آن توسط اداره استاندارد گمرکات میباشد که مشمول استاندارد اجباری و کنترل کیفیت میباشند.

 

نکات مهم در خرید تصفیه آب

– برند بودن و خوشنام بودن و داشتن سابقه در بازار

– تصفیه کامل آب کلا 4 مرحله میباشد که دستگاه مورد نظر حتما باید این چهار مرحله را دارا باشد

– دارا بودن سیستم R.O که مستلزم داشتن بوستر پمپ با فشار مناسب و فیلتر ممبرین میباشد

– نوع فیلترها بسیار مهم میباشد که با توجه به آب ورودی به دستگاه و درجه سختی آب انتخاب میگردد

– کیفیت قطات و استاندارد بودن آنها مانند پمپ و آداپتور و سویچها و تانک…

– فیلتر ممبرین مورد استفاده باید اصلی باشد (فیلمتک آمریکا یا CSMکره) که امروزه 90% ممبرینهای موجود در بازار غیراصلی میباشد

-داشتن شیر میکس یا تنظیم درجه سختی آب

– شرکت فروشنده باید خوشنام باشد و دارای پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسب باشد.

 

اشتباهات رایج در هنگام خرید تصفیه آب

– یک باور بسیار غلط که بسیار هم رایج میباشد اینست که عده ای فکر میکنند با افزایش مراحل و فیلترهای تصفیه دستگاه مورد نظر بهتر میباشد و حاضرند در هنگام خرید پول بیشتری بپردازند تا مثلا دستگاه هفت مرحله یا هشت مرحله بخرند. در صورتی که فرایند تصفیه کامل آب کلا چهار مرحله میباشد که در صورت استاندارد بودن فیلترها بهترین و سالمترین آب را تولید میکند.

– اشتباه دیگر اینست که عده ای فکر میکنند اگر پول بیشتری بپردازند لزوما کالای بهتری تحویل میگیرند در صورتیکه این مسعله باعث میشود که عده ای سودجو و فرصت طلب با ارایه اطلاعات غلت به شما پول بیشتری از شما بگیرند.

– داشتن پایه و گیج فشار سنچ یا امکانات ظاهری دستگاه هیچ دخالتی در کیفبت آب تولید شده ندارند و لذا سعی کنید که با خرید یک دستگاه تصفیه آب معمولی ولی با کیفیت هزینه اصافه نپردازید و بیشتر دقت و هزینه را صرف انتخاب اجزای ضروری مانند فیلترها کنید.

– عده ای فرصت طلب با تبلیعات دروغین فیلترهای دو یا سه مرحله که فقط کار عملیات پیش تصفیه را انجام میدهند به بهانه ارزان بودن بشما جای دستگاه تصفیه آب میفروشند در صورتیکه  دستگاه تصفیه آب کامل باید حتما سیستم R.O باشد و دارای پمپ و ممبرین باشد

– یکی از قطعاتی که نقش بسیار مهمی در تصفیه آب انجام میدهد ممبرین میباشد که متاسفانه امروزه تقلبهای گسترده ای در ارایه این قطعه انجام میگیرد و خریدار باید در انتخاب این قطعه بسیار با دقت عمل کند.

– در آخر بهترین روش جهت دوری از مشکلات ذکر شده خرید از شرکتهای مطمعن و دارای سابقه و خوشنام میباشد که دارای خدمات پس از فروش مناسب میباشند.

 

تصفیه آب

¤